Ha otthon marad a gyerek, a szombati iskolai napot igazolhatja-e a szülő?
December 7-én és december 14-én a diákoknak iskolába kell menni, kivéve ha az igazgató nem adta ki szünetnek.
December 7-én és december 14-én a diákoknak iskolába kell menni, kivéve ha az igazgató nem adta ki szünetnek.
Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Bár még a köztudatban benne van, már nincsen 3 napos szabály. Mutatjuk a részleteket.
Az egyik iskolában tanévenként 4 nap, míg egy másikban félévenként 15 – intézményenként eltérhet, hogy hány napot igazolhat a szülő, de abban is óriási különbségek vannak az egyes iskolák között, hogy online vagy papíron kell leadni az orvosi az igazolást, vagy éppen ki igazolhat le egy pár napos náthát.
Naponta több órán át csak iskolai igazolásokat töltenek ki, ez pedig pont a gyógyítástól veszi el az időt - évek óta erre panaszkodnak a gyermekorvosok, akik közül egyre többen mondanak nemet az igazolásgyárra. Budakalászon február óta egyetlen igazolást sem állított ki az egyik gyermekorvos, a rendszer pedig működik.
Felfüggesztették a március 16-a óta tartó pedagógussztrájkot a szakszervezetek, péntek este szolidaritási koncertet tartott a Tanítanék és a noÁr, egy hónap múlva kezdődik az érettségi szezon – ezekről (is) írtunk a héten.
Február óta nem állít ki igazolásokat az egyik budakalászi gyermekorvos, helyette azt kéri a szülőktől, hogy nyomtassák ki, írják alá és juttassák el az iskolának azt a dokumentumot, amelyben arról nyilatkoznak, hogy a gyermekük betegség miatt hiányzott, de már tünetmentes. Nem véletlenül döntött így: gyermekorvosok évek óta kérik az oktatásirányítást és az iskolákat, hogy változtassanak a hiányzások igazolásának rendjén, az ugyanis (teljesen értelmetlenül) hatalmas terhet ró rájuk. Pont arra nem jut idejük, amire kellene: gyógyításra.*
A diákmozgalom oktatási reformjavaslatait alig két nap alatt az ország több mint 450 különböző településéről, több mint 5 ezren írtak alá.
Az ADOM Diákmozgalom utcai és online aláírásgyűjtésbe kezdett az általuk megfogalmazott 12 oktatási reformjavaslat mellett.
Bár kevésbé intenzív tünetekkel, de egyre több diák esik át a koronavíruson. A helyzet viszont azért egyre aggasztóbb, mivel a túlterheltség miatt a mentők van, hogy csak hetekkel később érnek ki a családhoz, hogy hivatalosan karanténba helyezzék őket. Addig viszont a családból a többi általános iskolás korú gyereknek továbbra is suliba kellene járnia, mivel a szülő nem igazolhat.
Eljuttatták az Emmihez (Emberi Erőforrások Minisztériuma) a több tízezres aláírással ellátott petíciót, amely az iskolai (orvosi) igazolás problémájára kínál megoldást.
Két évvel ezelőtt tizenötre emelték a szülők által igazolható napok számát a pomázi Sashegyi Sándor Általános Iskolában, Gimnáziumban és Rendészeti Szakközépiskolában. A tapasztalatok jók: nem lett több a hiányzás, az igazolatlan mulasztások száma pedig csökkent.
Két éve működik így az intézmény és úgy tűnik, bevált a rendszer.
Jól működik az új rendszer azokban az iskolákban, ahol a korábbi három nap helyett tíz vagy tizenöt napot igazolhatnak a szülők. Nem lett több a hiányzás.
Üljenek le, beszéljék meg a problémákat, és ha szükséges, változtassanak a szabályokon – ezt kérte az iskoláktól és a szülőktől Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete arra kéri az óvodák és iskolák vezetőit, hogy a jelenlegi három napnál többet, akár tizenötöt is igazolhassanak a szülők. Jó megoldás lenne, ha ezt bevezetnék az iskolák? Erről kérdeztük az Eduline olvasóit.
Egyetlen rendeletben sem szerepel, hány óra hiányzást igazolhatnak a szülők, erről az iskolák döntenek.
Még mindig nagy divat iskolán kívüli programokat "betegség címen" igazoltatni. Az igazolási problémák megoldása azonban a Házi Gyermekorvosok Egyesülete szerint az intézményeken múlna.
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) szerint indokolatlan terhet ró a gyermekorvosokra az iskolai hiányzások igazolása, azért ezen a téren a szakmai szervezet változtatásokat szeretne elérni.
Több mint 13 ezren jelezték azt a Facebookon, hogy csatlakoznak a mára meghirdetett "Ne menj iskolába - demonstrálj az oktatásért" akcióhoz. Van olyan budapesti gimnáziumi osztály, ahol a diákok több mint fele hiányzott, más középiskolákban a demonstráció elmaradt.